Scroll to top

Ozonla zayıflayanların tecrübeleri

Ozon tedavisinin en çok talep gördüğü alanlardan bir tanesi zayıflama ve bununla ilişkili olarak sellülit sorununun çözümüdür. Zayıflama konusunda ozon tedavisinin nasıl işe yaradığı daha önceki bir yazıda ayrıntılı şekilde anlatılmıştı (bkz. Ozon tedavisi ile zayıflama). Bu yazıda kurallara uymanın önemi ve kurallara uymayanların karşılaştıkları sorunlar ile herkesin bilmesi gereken bir iki noktaya temas edilecektir.

Zayıflamadan önce mutlaka troid hormonları ve kan şekeri kontrol edilmeli

Pek çok bayan hastanın troid fonksiyonları sorunlu. Özellikle orta yaşın üzerindeki bayanlarda biyokimyasal olarak olmasa da klinik olarak hipotroidi bulguları var. Metabolizmaları yavaş, sabah yorgunluğu, halsizlik oldukça yaygın. Bölgesel kilo alma ve kilo vermede çok zorlanma da troid fonksiyonlarının kontrol edilmesini gerektiriyor. Troid fonksiyonları zayıf olan hipotroidiye meyilli bireylerin mutlaka bu sorunu çözmesi gerekiyor.

Ozon tedavisi alanların hareket ve egzersiz istekleri artıyor

Bizim için zayıflamanın vazgeçilmez unsuru olan egzersize isteğin artması çok önemlidir. Kilolu insanlar genellikle harekete isteksiz ya da kilolarından dolayı yılgınlığa sahip insanlardır. Bu motivasyon artışı çok önemli bir kazanım olarak karşımıza çıkmaktadır.

Ozon tedavisi almaya karar verenler kullandıkları tüm yöntemleri hekime söylemelidir

Pek çok kişi daha önce akupunktur, düşük kalorili diyet ve değişik bitkisel ürünler kullanmış olarak karşımıza geliyor. Ancak bu tecrübelerini hekim ile paylaşmıyorlar. Bu durum organizmanın kilo vermeye ne derece meyilli olduğunu anlamayı zorlaştırıyor. Hastanın kullandığı tüm yöntemler ve ilaçlar hakkında ozon tedavisi uygulayacak hekime tam bilgi vermesi çok önemli. Ayrıca üç ana ve üç ara öğün gibi tüm gün boyunca yemek yeme alışkanlığından vazgeçilmesi gerekiyor. Bu alışkanlığa sahip kişiler kesinlikle kendilerine önerilen kalori miktarını aşıyorlar. Kişiler alışkanlıklarını değiştirme konusunda kararlı olmalıdır. Aksi takdirde başarı şansı azalıyor.

Ozon tedavisi alanlarda atıştırma krizlerinin mutlaka çözülmesi gerekiyor

Atıştırma krizlerini ara öğünlerle atlatanlar vücutlarını eğitmede zorlanıyorlar. Karaciğer ve pankreası devre dışı bırakan bu yöntem ile vücut her zaman barsaklarda yeterli kaloriyi buluyor ve kan şekeri düzenli olsa bile kalori tüketimi çok artıyor. Değişik yöntemlerle atıştırma krizlerinin çözülmesi gerekiyor. Sofra haricinde yemek yemediğini ifade eden pek çok hastanın bisküvi, kek, şekerli çay ve kahve, kuruyemiş gibi gıdaları (ki hepsi kalori yönünden çok zengindir) yemekten saymadığı anlaşılıyor. Hastanın mutlaka atıştırma krizlerine sahip olup olmadığını ve sofra dışı tüketim alışkanlıklarını açıklıkla ifade etmesi gerekiyor.

Ozon tedavisi alan ve sigara içen bireylerin iştahı artabilir

Ozon tedavisinin ana etkileri sigara içen bireylerde sigarayı bırakmış veya azaltmış gibi sonuçlar doğurabilmektedir. Bu bireylerde sigara ile baskılanan iştahta artmalar olabilir. Sigara içenlerin, sigarayı bırakmaya niyetli olsunlar veya olmasınlar ozon tedavisi aldıkları sürede iştahlarına çok dikkat etmeleri ve metabolizma hızının artışına paralel iştah artmalarına karşı önlem almaları gerekiyor. Bu önlemler iştahın kontrolü ve egzersizin artırılması olarak özetlenebilir. Benzer sorun ozon tedavisi alan ve düzenli alkol tüketen bireyler için de geçerlidir.

Hastalar destek ürünleri kendileri seçmemeli, hekime danışmalıdır

Piyasada onlarca hatta yüzlerce zayıflattığını iddia eden ürün bulunmaktadır. Bu ürünlerin çoğu tamamen ticari amaçlı, Tarım Bakanlığından ruhsatlı olmalarına rağmen etkinliği konusunda bilimsel veri olmayan sezonluk ürünlerdir. Ancak şekerden zengin beslenen, atıştırma krizleri ve gece yemeleri olan kişilerin bu sorunları için bilimsel çözümler vardır. Hastaların kullanacakları destek ürünler için mutlaka ozon tedavisini planlayan hekime danışmaları önerilir.

Yıllardır kilo veremeyen pek çok kilolu birey daha önceki yazıda açıklanan ve burada ek yapılan noktalara dikkat ederek kalıcı, bölgesel ve yağ kaynaklı kilo vermeyi başarmıştır. Kilo vermek kolaylıkla aldatıcı ve dönemsel olabilmektedir. Sağlıklı kiloya inmek zaman ister ve mutlaka alınan enerjiden daha fazlasını kullanmayı gerektirir. Diğer tüm iddialar bilimsel temelden yoksundur.

Doç.Dr.Ahmet Korkmaz
Kaynak: allturk.com