Scroll to top

Medya ve ozon tedavisi

Bugün özellikle görsel medyanın gücünü ne kadar abartsak yeridir. Zira hiçbir şekilde abartamayacağımız bir güçtür artık medya. Toplumu bilgilendirmek ve bilinçlendirmek için vazgeçilmez bir araç olmasının yanında, kontrolsüz ve tehlikeli bir silah haline gelebilme potansiyeli yüksektir. Türk insanı bilgilenmek için genellikle izlemeyi ve dinlemeyi tercih eder. Bir de özellikle televizyon aracılığı ile duyduklarını aynıyla doğru kabul etme konusunda uzman bir millet olunca, değmeyin medyanın keyfine.

Çoğu televizyonun hemen her programı potansiyel bir reklam aracıdır. Açık veya gizli, iyi veya kötü niyetle pekçok program içerisinde reklam barındırmaktadır. Bizim konumuz ozon tedavisinin doğru ve tıbbi kurallara uygun olarak öğrenilmesi, uygulanması ve bu sayede hastaların fayda görmesi olduğuna göre bir şeyler söylemeye hakkımız olduğunu düşünüyorum.

Hafta geçmiyor ki birileri beni telefon ile arayıp “hocam şu kanalı açar mısınız, … ozon tedavisini anlatıyor” demesin. İmkanım var ise bakıyorum; ve hemen her defasında sinirleniyor, müdahale etmek istiyor, nihayet isyan ederek programı kapatıyorum. Bu programlar hakkında genel olarak izlenimlerim şöyle; program yapımcıları ve sunucuları doğrulardan ziyade reyting denen canavarın peşinde. Programa konuk olan kişi ise çarpıcı cümleler söylemek, seyirciyi etkilemek ve internetten “…. ve ozon tedavisi” anahtar kelimeleri ile kendisine potansiyel hasta aramakta. Ozon tedavisi anlatılırken ekranda “mucize tedavi”, “akıl hastalığından, zinde kalmaya kadar her şeye iyi geliyor” gibi spotlar geçiyor. Benim bile hemen kolumu uzatasım ve bir seans tedavi alasım geliyor.

Sonra öğreniyorum ki, bu kişiler doğru dürüst ozon tedavisi yapmayı bile bilmiyorlar. İki satır okumamışlar, bırakın tedavinin inceliklerini, tıbbi müdahalelerin temelini oluşturan antisepsi kurallarına bile uymuyorlar. Hastalarına kan torbası ile ozon uyguluyorlar. Ozona dayanıklı malzeme kullanılması gerektiğinden ya haberleri yok ya da maliyetlerinden dolayı işlerine gelmiyor.

Programın sonunda bizleri arayanlar mucize peşindeler; yan gelip yatarak zayıflamak, sellülitlerden hemen kurtulmak, kendini bomba gibi hissetmek, yıllardır süren sağlık problemlerini bir çırpıda çözüme kavuşturmak bunlardan bazıları. Televizyonda izledikleri ile bizden duydukları örtüşmeyince de hayal kırıklığına uğruyorlar. Ben de kendilerine bu vaatlerde bulunan kişilere gitmelerini öneriyorum.

Bu söylediklerim tamamen işini düzgün yapmayanlar içindir. Pekçok meslektaşım ozon tedavisi konusunda son derece tutarlı bilgiler vermektedir. Bu nedenle abartılı, aşırı iddialı, mucize olarak lanse eden kişilere şüphe ile yaklaşınız. Ozon tedavisinin gerçek ve bilimsel etkileri zaten pekçok hasta ve hastalık için tedavi edicidir; mucizeye değil gerçeklere ihtiyacımız var. Ozon tedavisi ile ilgili gerçekler de bize ve hastalara yetecek kadar fazladır; medyanın bu tarz desteği (!) ozon tedavisi ve bu tedaviyi doğru dürüst uygulayan hekimlere ve tedavi gören hastalara zarar vermektedir.

Doç.Dr.Ahmet Korkmaz
Kaynak: allturk.com