Scroll to top

Daha çok su içiyoruz

Evet hemen hepimizin kabul etmesi gereken gerçek bu; daha çok içiyoruz. Hayır alkollü içkilerden değil su tüketiminden bahsediyorum. Onlarca nedenden dolayı ihtiyacımızdan çok daha fazla içecek tüketiyoruz. Şimdi zihinlerimizde yer etmiş ve sağlıklı davranış olarak algıladığımız birkaç noktaya değinelim.

Yıllarca bizlere ihtiyacımız olmasa da günde 2-3 litre kadar su tüketmemiz önerildi. Su insan vücudunda en çok bulunan maddedir. Erişkin bir insan vücudunun yarısından fazlası sudur. Çocuklarda oran daha yüksektir ve yaşlandıkça vücut su oranı düşer. Su kalorisizdir ve pek çok gıdayı işleyebilmek, vücut ısısını ayarlayabilmek (terleme), idrar ile atık maddeleri vücuttan uzaklaştırabilmek için yaşamsal bir ihtiyaçtır. Ancak ne kadar su tüketmeye ihtiyacımızın olduğunu biliyor muyuz? Bilmiyoruz, çünkü ne kadar çok tüketirsek o kadar iyi olduğunu düşünüyoruz. Oysa ihtiyacımız olan su miktarını ayarlayan muhteşem ve güçlü bir sisteme sahip insan vücudu. O içsel sistem normal yaşam koşulları altında bize ihtiyacımız kadar su içiriyor. Daha fazla suyun anlamı nedir? Şu anki bilgilerimize göre hiçbir şey! Evet daha fazla su tüketmenin vücuda hiçbir faydası yok.

Benim kişisel görüşüme göre aksine zararı var. Çünkü vücutta su eksikliği olduğunda çalışan hormonal mekanizmanın başta beyin olmak üzere bize çok yararlı mekanizmaları işlettiğini biliyoruz. Örneğin su eksikliği durumunda beyinden salgılanan anti diüretik hormon (ADH) dikkat ve konsantrasyon üzerine önemli etkiye sahiptir. İhtiyaç duyulduğunda vücutta nasıl su ve tuz tutulacağı bu hormon ile ilişkili mekanizmalarla düzenlenir. Su tüketmenin özellikle bayanlarda sellülit sorununun çözümüne yardımcı olacağı da bilimsel masallardan bir tanesidir. Çok su içerek derinin dolaşımını düzenleyemezsiniz.

Ama tüketim yüzyılında yaşadığımız için, her şeyi tüketmek esastır. Bu bilinçaltı tüketim dürtüsü, su gibi masum bir içecek için dahi olsa böyledir. Bugün su tüketirsiniz, yarın meyve suyu, kahve, kolalı içecekler vs. Bir şekilde tüketirsiniz. Böylece çarkın bir parçası olursunuz. Sonuç olarak ihtiyacınızdan fazla su tüketiminin sağlığa hiçbir artısı yoktur. Ancak tüketerek bir meta haline gelirsiniz ve sistemin parçası olursunuz. İnsan vücudu hiçbir şeyin fazlasından yarar görmez. Kendi çalışma prensipleri değişmez ve ihtiyaçlarını kendisi mutlaka size bildirir. Bu gerçek su kadar masum, kıymetli ve doğal bir içecek için dahi böyledir.

Doç.Dr.Ahmet Korkmaz
Kaynak: allturk.com